گزارش نشست تخصصی کارگروه بهره وری انرژی

گزارش نشست تخصصی کارگروه بهره وری انرژی

 

نشست تخصصی بهره­ وری کنگره سیاستگذاری انرژی با موضوع بررسی بازار بهینه سازی

اولین نشست تخصصی کارگروه بهره ­وری کنگره سیاستگذاری انرژی، با حضور جمعی از فعالان و صاحب نظران حوزه­ی انرژی، روز دوشنبه 14 بهمن ماه در دفتر بررسی های راهبردی دبیر خانه­ی مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

بهینه سازی مصرف انرژی یکی از اصلی ترین مسائل انرژی در کشور است، به طوری که در اکثر سیاست های بالادستی و برنامه های کشور جزو اصلی ترین مسائل مطرح شده است.
بهینه سازی مصرف انرژی به طور کلی به دو بخش بهره­وری انرژی و اصلاح الگوی مصرف یا رفتار مصرفی قابل تقسیم است. اگر مصرف انرژی را به دو بخش مصرف کننده و لوازم مصرفی تقسیم کنیم، بهره­وری به معنای ارتقا کیفیت و راندمان و کاهش تلفات لوازم مصرفی است. در طرف دیگر هم اصلاح رفتار مصرفی به معنای مدیریت مصرف توسط خود مصرف کننده است.لذا با توجه به این مساله، کارگروه بهره­وری اندیشکده­ی سیاستگذاری امیرکبیر به همراه اندیشکده­ی نفت و انرژی و مجمع تشخیص مصلحت نظام،در نظر دارند تا سلسله جلسات بررسی راهبرد های بهینه سازی انرژی را در راستای کنگره­ی سیاستگذاری انرژی برگزار کنند که اولین نشست تخصصی آن روز دوشنبه 14 بهمن ماه در دفتر بررسی های راهبردی دبیرخانه­ی مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

در این نشست دکتر صبوحی معاون سابق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و استاد دانشگاه، مهندس سیفی  مدیرعامل سابق شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، دکتر دودابی نژاد معاون سابق سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی، خانم بخشی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهندس مرعشی و دکتر ظفریان حضور داشتند.

در ابتدای نشست عملکرد کشوردر سیاست های کلی بهره­ وری انرژی مورد بحث قرار گرفت. این که کشور تا چه اندازه در قوانین و مقررات تعیین شده توسط دولت در زمینه بهره­وری انرژی موفق بوده است. همینطور سیاستگذاری و قوانینی که سایر کشور ها که شرایط مشابهی همانند کشور ما دارند مانند انگلستان، ترکیه، کره­ی جنوبی و عربستان صعودی مورد بحث قرار گرفت.

مهندس سیفی در ادامه ضمن بررسی قیمت های انرژی به موضوع کارت انرژی اشاره کرد. کارت انرژی یکی از سیاست هایی است که در آن دولت میزان مشخصی از انواع انرژی را برای هر شخص اختصاص می­دهد و فرد می­تواند آن را مصرف کرده و یا در بازار مشخصی آن را به فروش برساند.


دکتر صبوحی با انتقاد از ساختار های کنونی بهره­وری انرژی کشور راه حل را در ورود بخش خصوصی به بازار و نظارت دولت بر عملکرد بخش خصوصی در زمینه­ی بهره­وری میدانست. درحقیقت بخش خصوصی بازیگران هستند که باید با افزایش امکانات از جمله مالی و فنی به سطح بالایی برسند و نقش دولت مانند داوریست که باید نظارت بازیگران را بر عهده داشته باشد. اختلاف تعرفه میان بخش های موجود مانند خانگی، صنعت، پترو شیمی و صادرات باعث تعامل بین آنها شده که در ادامه با ورود خدمات انرژی باعث بهینه­سازی در بخش­ها مختلف خواهد شد.

دکتر دودابی نژاد نیز با ذکر این نکته که قوانین و راهبرد هایی در زمینه­ی بهره­وری انرژی وجود دارد که با وجود استراتژی کاربردی و مدون در کشور موفق نبوده اند به بیان نقش ذی نفعان در بهره­وری انرژی پرداخت. بخشی از این ذی نفعان، سازمان های دولتی هستند که چون منافع آنها در طرح ها و راهبرد ها تامین نشده تمایلی به اجرای آن برنامه ها نخواهند داشت.

در پایان این نشست، بحث و بررسی سایر ابعاد بهره­ وری انرژی به جلسات آینده این کارگروه موکول شد.